• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Fantastik Kütüphane

TERRY PRATCHETT

Disk Dünya Serisinin Yazarı / Terry Pratchett
Web Sitesi: http://www.terrypratchett.co.uk/
Biyografi:
Çoğu eleştirmen, en azından İngiliz eleştirmenleri Terry Pratchett'ı "20. yüzyılın Shakespeare'i" olarak niteliyor. Bu belki de okurlara biraz abartılı bir yorummuş gibi görünebilir, ama kitaplarını okuyucunca neden kendisine bu yakıştırmanın yapıldığı sanırım anlaşılacaktır. Çünkü o bir fantastik kurgu yazarı olmasına rağmen aslında tam bir yergi ustası. Dili kullanışı, yarattığı karakterlerin zenginliği, ele aldığı konuların çeşitliliği ve bu konuları işleyişi onu gerçekten de Shakespeare ile aynı kefeye koymaya olanak sağlıyor. Tek bir farkla ki Terry Pratchett'in Diskdünya'sı fantastik bir dünya. Ama bu fantastik dünya Pratchett'a ölüm ve yaşam, öteki dünya, tanrı ve evren kavramları etrafından dönen felsefi sorunları mizahi bir dille ele almak, toplumlardaki çarpıklıkları göstermek, sistem eleştirisi yapmak, "kahraman"lardan çok sıradan insanların, hatta toplumda bir yama, bir asalak olarak görülen marjinal ve asosyal insanların dünyalarını yansıtmak için mükemmel bir ortam sağlıyor.

1948 yılında Beaconsfield, Bucks'ta doğan Terry Pratchett, kendisiyle yapılan bir röportajda ifade ettiği üzere, "gerçek bir sağduyu gösterebildiğini düşündüğü tek zamanda, okuldayken, istenen sırada kelimelerin düzenlenmesinde para kazanmanın tek yolunun bir gazetede çalışmak" olduğuna karar verir; böylece 1965 yılında gazetecilik hayatı başlar ve 80'li yıllara kadar devam eder. Gazetecilik yaptığı yıllarda çocuk kitapları ve deneyimlerini yazan, aynı zamanda çocukluğundan beri okuduğu bilimkurgu ve fantastik kurgu türündeki romanların etkisiyle ilk fantastik kurgu kitaplarını da yazmaya başlayan Pratchett, 80'li yılların başında Diskdünya serisinin ilk kitabı olan Büyünün Rengi'nin çok satmaya başlamasıyla birlikte kendini tamamen Diskdünya'ya ve yazmaya verir. Büyünün Rengi'nin devamı olan Fantastik Işık kısa sürede kitapçılardaki yerini alır ve Pratchett serinin sonraki kitaplarını da büyük bir hızla yazar. Öyle ki, altı ay gibi kısa bir sürede bir kitabı bitirebilmektedir.
Yazar 11 Aralık 2007 tarihinde 2004 veya 2005 yılında Alzheimer'a yakalandığı ile ilgili bir açıklamada bulunmuş projelerini yetiştireceğini bu konuda hiçbir okurun endişe duymamasını istediğini ifade etmiş ve 2008 yılı mart ayı içerisinde Alzheimer Araştırmaları Fonuna 1 milyon dolar bağışlamıştır.
Yazarın, Diskdünya serisi dışında yazdığı kitaplar:

Bromeliad Üçlemesi

1988 Truckers
1990 Diggers
1990 Wings


Johnny Maxwell Üçlemesi

1992 Only You Can Save Mankind
1993 Johnny and the Dead
1996 Johnny and the Bomb


Diğer çalışmaları

1971 The Carpet People
1976 The Dark Side of the Sun
1981 Strata
1989 The Unadulterated Cat (Gray Jolliffe ile birlikte)
1990 Good Omens (Neil Gaiman ile birlikte)
2008 Nation

Yazar Hakkında Çıkan Haberler:

DiskDünya, adından da anlaşılabileceği gibi disk şeklinde bir dünyadır. Ama genel olarak bundan daha ilginç bazı özellikleri vardır. Öncelikle bu disk şeklindeki dünya, isimleri Berilia, Tubul, Great T’Phon ve Jerakeen olan dört filin sırtında durmaktadır. Dahası, bu filler ise, cinsiyeti konusunda hala bir netlik bulunmayan, ortalama bir kıta boyutlarındaki beyninde belirlediği bir hedefe doğru kararlı yüzgeç darbeleri ile ilerleyen kozmik kaplumbağa A’Tuin’in kabuğuna yerleşmiş durumdadırlar. Dünyanın etrafını saran okyanus, doğal olarak, diskin kenarından uzayın boşluğuna dökülmekte ve dünyanın (…ve fillerin …ve kaplumbağanın) etrafında dönmekte olan güneşin ışıkları ile birleştiğinde bu sonsuz şelale muhteşem bir manzara sunmaktadır.

1983 yılında işinden arta kalan zamanlarda yazmış olduğu DiskDünya’nın ilk kitabını (Büyünün Rengi, The Colour of Magic) çıkaran Terry Pratchett devam eden günlerde o kadar ilgi gördü ki, dördüncü DiskDünya kitabı olan Mort’u 1987 yılında bitirdiğinde işini bırakıp, yazarlığı tam zamanlı bir iş haline getirmesi gerekti. Fantastik dünyasını, kendine has mizahi anlatımı ile aktaran Pratchett’ın pek çok DiskDünya kitabı çok satan listelerinde ilk sıraya yerleşti.

Hiçbir şekilde gerçekçi olma gayesi olmasa da ve genelde gerçeküstü bir görünüm çizse de, DiskDünya’nın esnek yapısı Pratchett’a gerçek dünyadaki pek çok konuyla dalga geçme şansını sunuyor. Ve bu Pratchett’ın mizah konusundaki üstün yeteneği ile birleştiğinde ortaya tadına doyumsuz kitaplar çıkıyor. DiskDünya serisini en iyi anlatacak cümle sanırım şudur: Zeki kurgusu ve ince esprileri ile topluluk içinde okunduğunda, yüzünüze yerleşecek sabit sırıtma nedeniyle dış dünyadan garip göz dikmelere veya ilginç yorumlara maruz kalmanız kuvvetle olasıdır.

DiskDünya’nın ilk turisti olan İkiçiçek ve onun rehberi beceriksiz büyücü Rincewind’in maceraları ile başlayan ve dünyayı kurtarlamaları ile devam eden seri oldukça ilginç ve eğlenceli olaylara ev sahipliği yapıyor. BÜYÜK HARFLERLE konuşan ÖLÜM’ün insanları öldürmekten sıkılıp yeni arayışlara yönelmek için çırak almasından, mesleği olsun diye katillik okuluna gönderilmiş ama babası ölünce alelacele firavun yapılan Teppic’e, sinema dünyasına adım atan simyacılardan, devlet politikalarına meraklı cadılara kadar epey bir yelpaze mevcut…

Otuzdan fazla kitabı bulunan serinin henüz ilk dokuz kitabı Türkçe olarak yayınlandı. “Acaba tüm seriyi Türkçe olarak görmeye ömrüm yeter mi?” gibi soruları akla getirecek kadar da ızdırap verici bir hızla üstelik…
-Gerekli Şeyler Dergisi 2.Sayı-

Tüm dünyada ve ülkemizde Fantastik Komedi'nin en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilen; eserleri onlarca dile çevrilip milyonlar ile ifade edilen satış rakamlarını devirmiş bir serinin babasıdır Terry Pratchett.

Nisan ayının 28'inde; 1948'de Buckinghamshire doğmuştur. Ancak Buckinghampalace'i görmediği gibi palas pandıras bir hayatın ortasına da atlamak durumunda kalmıştır. Küçükken astronot olmak istemişse de matematiği iyi olmadığı için bu amacına ulaşamamış, "Zaten gökyüzü ile uğraştıkları için geceleri yatmak zorunda kalmadıkları için havalı bir meslek olarak düşünmem sebebiyle istemiştim astronot olmayı.." diyerek hayata yaklaşımını da kısaca hepimize özetlemiştir. İngiliz asıllıdır. En ünlü eseri su götürmez bir biçimde Diskdünya serisidir. Ama yine kendisinin ifadesi ile su, havanın çok nemli olması hali; deniz ise havanın sırılsıklam olduğu yerdir. Pratchett evirmiş, çevirmiş; bir seride 36 kitabı devirmiş, kitaplıklar onun yüzünden semirmişte semirmiştir. Kabaca, absürd fantastik komedi türünde eserler üretmektedir. Ancak bazen ve sıklıkla ve arasıra ve nadiren ve her zaman; Pratchett'in yazdıkları o kadar absürd olabilir ki yaşadığınız dünyada gerçeklerden bile daha gerçek olup dikilirler karşınıza.

Bu başlığın olmadığını bugün farkettiğimde oturup başlık için tüm metinleri yazıp materyali hazırladım. Ancak mevzubahis Pratchett olunca; asık suratlı, kesik varaklı, usturuplu, ağdalı ya da ölüm gibi bir dille konuşmak forum kuralları dahilinde neredeyse mümkün olamaz.. Çünkü hepimizin bildiği gibi FORUM İÇERİSİNDE BÜYÜK HARFLERLE KONUŞMAK BAĞIRMA ANLAMINA GELMEKTEDİR. Bunun yanında diskdünyada ise sadece ölüm(The Death) büyük harfler ile konuşabilir.

Terry Pratchett'in ünlü serisi Disk Dünyada kabaca(ki çok nazik bir adamdır kendileri aslında) anlattığı şey Göktaşları ile çopurlanmış kabuğunun üstünde bulunan 4 filin üzerinde Disk Şeklindeki bir dünyayı (Disk Dünyayı) taşıyan galaktik kaplumbağa Büyük Atuin; insanoğlunun binlerce yıl önce inandığı öküz boynuzları arasında duran dümdüz dünya fikrinin hayat bulmuş şeklidir. Ve yaşam alanı böyle inandırıcılıktan uzak olunca yaşananlarda inandırıcılıktan uzak, bir başka ifade ile gerçek olmaktadır.

Diskdünya, aynı bizim dünyamıza benzer.(Hatta okuyanlar ülkemize de benzeteceklerdir.) Temel farkı küre şeklinde değil de, kutupları iyice preslediğiniz zaman ortaya çıkan bir diske benzer olmasıdır. Bir frizbiden umut edilen en büyük farkı altındaki Büyük Atuin ve fırlttığınızda galakside koşup tutmak için galaksinin şaklabanlığını yapacak olan bir köpeğin bulunmamasıdır. Büyük Diskin tam ortasında sivri bir dağ vardır. Tanrılar bu dağda yaşar ve içip, barbut oynayıp, günlerini gün ederken dünyaya ne olduğu ile ilgilenmeyi unutup sıklıkla şehirleri, kıtaları, insanları kendi başlarına bırakırlar. Ve bu sırada Disk Dünya, yıldızlar arası boşlukta süzülen bir kaplumbağa'nın sırtında dizili dört filin üzerinde dengede durarak yoluna devam eder. Disk Dünya serisi 2007 senesi itibari ile 36 kitap 1 film ve 1 de diziden oluşan büyük bir külliyat haline gelmiştir. Bunlar haricinde bir de FRP kitabı, haritaları, disk dünya sözlüğü ve büyük DM'lerin elinde korkunç sonuçlar doğuran(8 saat kalkmadan tuvalete bile gitmeden FRP oynamak) senaryoları bulunmaktadır.

Disk Dünya kafası karışık kişilikler, skortacılar, tek dişi kalmış kahramanlar, parlak fikirliler, hiçbir nesnenin batamayacağı kadar katı halde bulunan nehirler, enteresan kahramanlar, meyhaneler, meyhane kapasitelerinin en az iki katı kadar kavga eden insan, loncalar, büyücülüğün öğretildiği görünmez üniversite, muhtelif şehirler, büyücüler ve cadılar ve mebzul miktarda sıradan halkla doludur. Hatta o kadar doludur ki kahramanların bazıları zaman zaman disk dünyanın kenarındaki şelaleden büyük uzay boşluğuna dökülür. En büyük yerleşim yeri Ankh Morpork'tur ve o kadar büyüktür ki hırsızlar loncasının da ufak bir yardımıyla hayatınızın sonuna kadar ortadan kaybolabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en zeki hayvanları develerdir ve ölürken yanınızda götürebileceğiniz en değerli şey akıllı armut ağacından bir sandıktır!
-Forum.divxplanet.com-

 
0 Yorum - Yorum Yaz

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret120340
Fantastik Kütüphane Search
Özel Arama

 Belgarath