• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Fantastik Kütüphane

 DAVID & LEIGH EDDINGS

 
The Author of Belgariad & Malloreon Series / David Eddings
Web Sitesi: http://www.eddingschronicles.com/index.html
Biyografi ve Ödülleri:

David eddings 7 temmuz 1931 yılında Spokane, Wahsington’da doğdu ama Seattle’da büyüdü. Lisansını (BA) 1954'te Reed College'da ve lisansüstünü (MA) University of Washington'da 1961'de yaptı. Ayrıca Eddings’in askeri bir geçmişi de var. 1955-56 yılları arasında Federal Almanya’daki Amerikan ordusunda görev yaptı. Kısa bir süre Boeing adlı uçak firmasında da görev yapmıştır.

Gelelim yazarlık kariyerine… Eddings başlarda çağdaş kurgu türünde eserler verdi. Bu kitapların hiçbiri sanırım Türkçeye basılmadı. Bu kitapları The losers,  High Hunt, ve Regina’s Song’dur.
Ama ona asıl ün getiren çalışmaları fantastik kurgu dalında olmuştur. Belgariad beşlemesi ve ardından hemen hemen aynı kahramanlarla devam eden bir başka macera olan Malloryon beşlemesi ona bugünkü şöhretini getirdi. Belgariad ve Malloryon dizilerinden sonra, bu serilerin, geçmişleri muamma olan, iki başkarakteri hakkında kitaplar yazdı. Bunlarda Belgarath The Sorcerer ve Polgara The Sorceress  idi.

Bu beşlemelerden sonra karakter yaratma dalında ödül aldığı ünlü üçlemeleri yazmıştır: Elenium ve Tamuli serileri... Sanırım bunlarla ilgili forumda ayrı bir başlık vardı. O yüzden fazla değinmeyeceğim. Ama başkarakter Pandion Şövalyesi Sir Sparhawk’ın macerlarını her fantastik kurgu sever mutlaka ama mutlaka okumalı.
Bundan sonra seri yerine tek bir kitap yazdı. Althalus’un dönüşümü adı verilen bu kitap yaklaşık bin sayfadan oluşmaktadır ve Türkçe çevirisi bulunmaktadır.

Eddings’in tasvirleri sıkıcı uzunlukta değildir. Ama onun kitaplarının bu kadar üne kavuşması sağlayan renkli karakter yapısı, hiç düşmeyen tempolu bir olay örgüsü, karakterler arasındaki diyalogların harikulade oluşudur. Kitaplarının her köşesinde hissedilen ince ve kaliteli bir espri anlayışı vardır. Ve elbette ki kadın karakterler… 
Eddings daha önceki tüm fantezi kitaplarını karısıyla beraber yazdığını ama editörünün “iki yazarlı kitaplar pek satılmaz” düşüncesi yüzünden sadece kendi ismini kitapların yazarı olarak lanse ettiğini söylemişti. Belki karısı Leigh Eddings’in belki de başka bir şeyin etkisidir, onu bilemem ama kadın karakterlerin bu denli güçlü oluşunun kitapların okunmasındaki başlıca etkenlerden biri olduğuna şüphe yok.

Eddings eserlerinin hemen hepsinde büyü anlayışı tamamen farklıdır. Mesela Belgarath ve Malloryon beşlemelerinde büyü “irade ve söz” denen olguyla meydana gelirken Elenium ve Tamuli üçlemelerinde “tanrılardan bir şeyin olmasını istemek” şeklindedir. Eddings kitaplarındaki dinler ise politeist bir çerçevededir. Kitap kurgularına göre neredeyse her halkın bir tanrısı vardır ve bu tanrılar gerçektir. Elf, cüce ve ork gibi klasik fantezi halklarını Eddings kitaplarının içinde bulamazsınız.

The Dreamers Eddings'lerin son fantezi serisidir.

The Elder Gods, The Treasured One, The Crystal Gorge, The Younger Gods.

Leigh Eddings 2007 yılında 70 yaşında, David Eddings 2 Haziran 2009'da 77 yaşında vefat etmiştir.
0 Yorum - Yorum Yaz

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret120340
Fantastik Kütüphane Search
Özel Arama

 Belgarath