• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Fantastik Kütüphane

 EOIN COLFER

 
Artemis Fowl Serisinin Yazarı / Eoin Colfer
Web Sitesi: http://www.eoincolfer.com/
Biyografi ve Ödülleri:

İrlanda’nın güneydoğusundaki bir kasaba olan Wexford’da, öğretmen bir çift olan Noreen ve Billy’nin beş oğlundan ikincisi olarak doğdu. Babasının düşüncesine göre Eoin, yazmak ve hayal etmek tutkusunun farkına henüz ilkokuldayken vardı. Bu zamanlarda bile yazıyor ve yazdıklarını kendi illüstrasyonlarıyla süslüyordu. Genç yaşta oyun yazmaya başlayan yazar, sokağa çıkıp gerçek yağmacılık yapmak isteyen talihsiz sınıf arkadaşlarını Vikingler gibi giydirip yağmacılık yapmaya zorladı.

Eğitiminin ileriki yıllarında babasının izinden ilerleyen Eoin, Dublin’deki üç yıllık bir sürecin sonunda, 1986 yılında, Wexford’a geri dönerek öğretmenlik serüvenine başladı. Ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen öğretmenlikten arta kalan zamanında, geceleri, yazmaya son sürat devam ediyordu.
 
1991 yılında, ortaokuldayken tanıştığı ve hayatını değiştiren kadın olan Jackie’yle evlendi ve henüz bir yıl bile geçmeden İrlanda’yı terk ederek Suudi Arabistan, Tunus ve İtalya’da geçecek olan dört yıllık seyahatlerine başladılar. Bu uzun yolculuk, Eoin’in ileride yazacağı kitaplar için bir ön-araştırma niteliği de taşıyordu. Dört yılın sonunda İrlanda’ya geri döndüklerinde öğretmenlik kariyerlerine geri dönerken, Eoin’in geceleri yazması gereken daha çok şeyi vardı.
 
1997 yılında oğulları Finn’in doğumunun ardından Eoin, yurtdışındayken yaptığı gözlemlere dayanarak İrlandalı genç bir çocukla Tunuslu arkadaşının Kuzey Afrika’da geçen maceralarının anlatıldığı “Benny and Omar”i kaleme aldı. 1998 yılında basılan kitap büyük bir başarı kazandı ve İrlanda’nın en çok satılan kitapları arasında yer aldı. Kitap kısa süre içinde kendi dillerine çevrilerek Danimarka, Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz ve İspanya’da da yayınlandı.
 
Avrupa ve Amerika’da bir fırtına yaratan Harry Potter’ın ardından yayıncıların çocuk kitabı arayışlarına yanıt veren ARTEMİS FOWL serisi, Penguin/Puffin Yayıncılık tarafından tanınmamış bir çocuk yazarına verilebilecek yüksek avansı (500.000 pound) alarak okuyucularla buluşma fırsatını kazandı. Peşi sıra gelen başarılardaysa Eoin Colfer; WHSmith Kitap Ödülleri En İyi Çocuk Romanı (2002), Bristo Merit Ödülleri Yılın Çocuk Kitabı  ödüllerini aldı. Yazar bir yandan edebi çalışmalarına devam ederken sırada ARTEMİS FOWL’ın pek yakında çekilecek olan film projesi yer alıyor. Aynı zamanda başlarda bir üçleme olarak düşünülen serinin dördüncü kitabı “The 7th Dwarf” seriye sonradan ilave edilen bir giriş kitabı olarak yayınlandıktan sonra serinin beşinci kitabı da okuyuculara müjdeleniyor.
 
Öğrenme zorluğu çeken çocukların okuduğu bir okulda öğretmenlik yapan yazar, Wexford’da bir butik işleten eşinin sözünü dinleyerek bir süre evvel öğretmenlik hayatına son verdi; artık zamanını sadece yazarlıkla geçiren yazar, aynı kasabada eşi ve oğluyla beraber yaşamını sürdürüyor.

Yazara ait bazı çalışmalar ise şöyle:
- Benny (Seri):
Benny and Omar (1998)
Benny and Babe (2000)


- Artemis Fowl (Seri):
(0) The Swenth Dwarf (2004)
(1) Artemis Fowl (2001)
(2) The Arctic Incident (2002)
(3) The Eternity Code (2003)
The Artemis Fowl Files (2004)
(4) The Opal Deception (-2005-)

•    The Wish List (2000)
•    The Legend of Spud Murphy (2004)
•    The Supernaturalist (2004)

Haberler:

Harry'e anti-kahraman rakip: Artemis Fowl

Sürükleyici kurgusu ile Hollywood'un en iyi aksiyon filmlerine taş çıkartan ve çocuk edebiyatına anti-kahraman fikrini sokan kitap, teknolojiye ve perili masallara tutkun her yaştan okuyucu için kaçırılmaması gereken bir fırsat...
Artemis Fowl, Harry Potter'ın uykularını kaçıran yeni kahramanın adı. Romanı yok satıyor, filmi için Hollywood şimdiden hummalı bir çalışmaya girmiş bile.

Avrupa ve Amerika'yı sarsan ve geçtiğimiz yıl 'çok satanlar' listelerinde Harry Potter'ı tahtından eden Artemis Fowl kitabının yazarı Eoin Colfer, Penguin / Puffin Yayınları'nın tanınmamış bir çocuk kitabı yazarı için şimdiye dek ödediği en yüksek telif ücretini (500 bin pound) aldı. Hemen ardından Hollywood'un dev yapım şirketlerinden biri olan Miramax'la ön sözleşmesi yapılan kitap, Türkiye'de Alfa Yayın Grubu bünyesinde kurulan Artemis Yayınları tarafından yayımlandı. Film şirketi Miramax, yakında Artemis Fowl'un çekimlerine başlayacak. Filmin oyuncuları henüz kesinleşmemekle beraber, Cameron Diaz ismi üzerinde duruluyor.

Artemis Fowl
, çocuk edebiyatında düşünülmeye dahi cesaret edilemeyecek olanı gerçekleştiriyor. 12 yaşında, süper zekalı ve son derece karizmatik bir suçluyu baş kahraman seçen kitap, hareketli, aksiyonla dolu, fantazi ve gerilimin sınırlarını zorlayan yapısıyla yeni nesil okuyucuya modern dünyayla peri ve cinlerin birbirine karıştığı bir masal vaadediyor. Artemis Fowl, yüreğinin yumuşak yönünü asla göstermeyen klasik "kötü adam" şeklinde çizilen kompozisyonu ile tüm "kötülük"lerin bir nedeni ve bütün "kötü"lerin iyi yönleri de olduğunu unutturmuyor.

Yeni Şafak Gazetesi - 6 Aralık 2002
0 Yorum - Yorum Yaz

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret120340
Fantastik Kütüphane Search
Özel Arama

 Belgarath